Derbi kola u Sarajevu između “Vukova” i “Karioka” pripao domaćima

Danas je odigrano šest susreta trinaestog kola Prve lige FBiH, a derbi susret ovog kola odigran je nastadionu “Otoka” između sarajevskog Olimpika i visočke Bosne.

Olimpik Sarajevo – Bosna Visoko 1:0

Stadion “Otoka” u Sarajevu danas je bio poprište duela trinaestog kola Prve lige FBiH između Olimpika i visočke Bosne, inače, dva tima koja ove sezone pretenduju za plasman u Premijer ligu BiH, a ekipa portala sportskevijesti.com posjetila je stadion “Otoku” i medijski popratila ovaj veoma zanimljiv nogometni duel.

Prvo poluvrijeme počinje napadačkom igrom oba tima, i sa jasnim ciljem da se iz ovog susreta izvuče puni plijen, odnosno, sva tri boda.

Prvu izrazitu priliku na susretu imali su gosti, kada Dizdarević izlazi sam ispred čuvara mreže domaćih, Bandovića, međutim, ne pogađa mrežu, i dobra prilika za Bosnu da dođe do početnog vodstva odlazi u nepovrat.

Nakon te prilike za Bosnu, domaći preuzimaju terensku inicijativu i stvaraju nekoliko prilika za promijenu rezultata, međutim, u ključnim trenucima napadači Olimpika nisu bili prisebni i rezultat ostaje nepromijenjen u odnosu na onaj početni, dakle, 0:0.

Sredinom prvog dijela igre, tačnije, u 25. minuti nova izgledna šansa za goste iz Visokog, međutim, nakon jedne gužve u kaznenom prostoru Olimpika, napadač Bosne, Mujić, ne snalazi se najbolje, pa i ova prilika ne donosi promijenu rezultata.

Posljednja dionica prvog poluvremena protekla je u ofanzivi domaćih, a najbolju priliku do tih trenutaka za vodstvo, Olimpik je imao preko Jusića koji nakon jednog prekida pogađa okvir gola Visočaka, tačnije prečku.

U samom finišu prvog dijela igre pokušali su domaći igrom po strani i ubacivanjem lopti u kazneni prostor Bosne promijeniti rezultat, međutim, neuspješno, i na odmor se otišlo sa početnim rezultatom, bez pogodaka.

Nastavak susreta počinje opreznom igrom i jednih i drugih i gotovo petnaestak minuta nastavka nije bilo niti jedne prilike koja bi ugrozila golmane oba današnja rivala.

U 60. minuti prva dobra prilika u drugom poluvremenu bila je u “režiji” domaćih, odnosno, domaći nogometaš Mahović izlazi sam ispred čuvara mreže Bosne, Bekana, međutim, ovaj drugi dobro interveniše i spašava svoj tim primljenog pogotka.

Nakon te prilike za Olimpik, ponovo je uslijedio period susreta u kojem se, uglavnom, igralo između dva kaznena prostora, da bi takav pristup igri “razbio” domaći nogometaš Šćepanović, koji u 70. minuti dobro šutira iz slobodnog udarca, ali lopta, ipak, odlazi preko gola.

Samo minut nakon te prilike za Olimpik, ponovo prijeti Bosna, a izglednu priliku za goste ne koristi Klačar koji se našao “oči u oči” sa domaćim čuvarom mreže, ali golman domaćih, Bandović odlično brani i spašava svoj tim.

U narednih nekoliko minuta timovi su smjenjivali u prilikama, i pravo je čudo kako niti jedan golman u tim trenucima nije “kapitulirao”, odnosno, primio pogodak.

Ipak, u 78. minuti susreta, nakon jednog prekida, zatresla se mreža na ovom susretu, mreža visočke Bosne.

Kvalitetan ubačaj sa lijeve strane u kazneni prostor Bosne koristi Milović, koji, nadalje asistira za Osmanovića, a koji sa svega par metara posprema loptu u praznu mrežu za vodstvo Olimpika rezultatom 1:0.

Od tog vodećeg gola za domaće, nogometaši gostujućeg tima, Bosne, krenuli su na “sve ili ništa” kako bi eventualno postigli pogodak i došli do izjednačenja, međutim, u tim trenucima defanzivna linija Olimpika dosta dobro je odrađivala svoju “zadaću”, odnosno, nije dozvoljavala nogometašima iz Visokog da ozbiljnije ugroze Bandovića, a uz to, domaći napadači su opsano prijetili iz kontra napada.

Sami finiš susreta protekao je “preskakanju igre” od strane nogometaša Bosne, te disciplinovanoj igri domaćih, koji su naposlijetku očuvali teško stečeno vodstvo i došli do pobjede konačnim rezultatom 1:0, te uknjižili veoma važna tri boda.

Olimpik se nakon ove pobjede zadržao u samom vrhu prvenstvene tabele, dok se Bosna ovim porazom dodatno udaljila od mogućnosti da oni budu tim koji će po završetku sezone izboriti plasman u elitni rang bosanskohercegovačkog nogometnog takmičenja, Premijer ligu BiH.